24 listopada 2013

Test inteligencji wielorakiej.


Dzisiaj w hotelu Ibis w Warszawie odbył się test inteligencji organizowany przez Mensę. Każdy, kto uiścił opłatę 30 zł (przedpłata) lub 50 zł (gotówką na sesji), mógł uczestniczyć i zbadać swój poziom IQ. Po otrzymaniu wyniku pozwalającego na umieszczenie na liście 2% populacji o najwyższym ilorazie inteligencji , dostaje się zaproszenie do Mensy ッ Ten test mierzy głównie umiejętności matematyczne i językowe.

Ja czytałam ostatnio o 7 rodzajach inteligencji. Prof. Howard Gardner z Uniwersytetu Harvarda twierdzi, że osoba, która dobrze radzi sobie w szkole, jest inteligentna, może sobie nie poradzić w innych dziedzinach życia. Może nie potrafić grać na Forexie a może jest super uzdolniona muzycznie. Zwykły test IQ tego nie zbada. Gardner rozumie inteligencję inaczej. Uważa, że inteligencja jest zdolnością rozwiązywania konkretnych problemów lub tworzenie produktów mających znaczenie w środowisku. Czyli osoba inteligentna potrafi coś stworzyć, zbudować, wykreować i wprowadzić to w życie. Stworzyć rozwojowy produkt.

Gardner stworzył pojęcie inteligencji wielorakich (multiple intelligence). Wyróżnił 7 rodzajów inteligencji:

  1. muzyczną, 
  2. przestrzenną, 
  3. cielesno-kinestetyczną, 
  4. językową, 
  5. logiczno-matematyczną,
  6. interpersonalną, 
  7. intrapersonalną.
Niektórzy z nas mają rozwinięte wszystkie rodzaje, niektórzy tylko kilka lub większość. Nad każdą z tych inteligencji można pracować, można też zrobić test. Jest dostępny TUTAJ, jak również króciutki opis poszczególnych inteligencji.

Ja zrobiłam. Wygląda to tak ッ
Wykres potwierdza faktyczne moje poczucie posiadanych umiejętności. Jest to dobre narzędzie aby zebrać informacje o nas samych w formie np. wykresu i zobaczyć czarno na białym jacy jesteśmy, nad czym możemy pracować, co może stanowić naszą pasję, trzon naszego życia. Czasem człowiek nie potrafi sam dokonać wyboru, boi  się lub co innego stanowi blokadę. Ja utwierdziłam się w tym, że inteligencja interpersonalna jest moją domeną. Tak czułam i tak wyszło również w wynikach testu/na wykresie.

Teorię Gardnera można również zinterpretować jako rozwiązanie dla niezbyt inteligentnych osób. Skoro nie łapiemy się na 2% wyznaczone przez Mensę to pojawił się ktoś, kto twierdzi, że wcale nie jesteśmy mało inteligentni tylko inteligentni inaczej ☺ Dla tych, którzy tak uważają jest jeszcze szansa. Mensa testuje jeszcze 30 listopada w Gdańsku i 1 grudnia w Szczecinie ;)


Odszedł ktoś dla mnie bardzo ważny. Mój świat się rozpadł na drobne kawałki. Ale postanowiłam małymi krokami wrócić do życia i zorganizować je sobie na nowo.

2 komentarze:

http://pedagog-pomaga-aupair.blogspot.com/ pisze...

w innych miastach w 2013 też jeszcze :) Rozpiska na stronie MENSY :)

Navia pisze...

Owszem :) https://www.mensa.org.pl/czlonkostwo/harmonogram/
Ja skupiłam się na najbliższych na tamtą chwilę.

Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszelkie opinie i wskazówki :)