12 lutego 2013

Nazywam się Miliard - One Billion Rising Poland


14 lutego w walentynkowy dzień będzie miał miejsce finał, zapowiedzianej w 2011 roku tekstem "Gwałt... Mam tego dość!" przez Eve Ensler, akcji protestacyjnej przeciw przemocy wobec kobiet. Protest przeciw gwałtom, ingerencji w nasze życie, wolę, ciało. Doskonale wpisał się w ten obrazek J. Palikot ze swoim komentarzem na temat koleżanki z klubu:

 „Być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona, ale to nie ze mną” 

Kolokwialnie mówiąc ten komentarz jest obleśny. I mocniej komentować nie powinnam 

 Nazywam Się Miliard


Hymn akcji :Teny Clark i Tima Heintza "Break the Chain" (Rozwerwij łańcuch)

Akcję promują i popierają:


A dlaczego ta akcja jest ważna? Odpowiedź w liczbach idealnie przedstawia Fundacja Feminoteka. Przemoc wobec kobiet ma monstrualne rozmiary a najgorsze jest to, że nie jest ona postrzegana jako faktyczny problem. Ja spotkałam się z nią nie raz, dotknęła mnie również osobiście. Nie potrafię sobie wyobrazić co czują kobiety poddawane przemocy fizycznej, psychicznej czy materialnej permanentnie.


http://feminoteka.pl/stopgwaltom/

Do akcji przyłączyły się środowiska feministyczne a powinniśmy przyłączyć się wszyscy. Na stronie Fundacji możemy przeczytać ciekawy tekst Łukasza Wójcickiego: Dlaczego warto, aby chłopaki i faceci poparli akcję „Nazywam się Miliard - One Billion Rising Poland”

Przemoc mężczyzn w stosunku do kobiet (i innych mężczyzn) jest wyuczonym nawykiem, a nie zapisem w kodzie genetycznym. Młodzi chłopcy nie są szczeniakami, które muszą sobie stępić zęby na dziewczynach. Taki jest trend w wychowaniu, a trendy można zmieniać. Są zmiennymi ustanowionymi przez człowieka, a nie stałymi kodami zaprogramowanymi przez biologię. Czas te trendy zmienić!Eve Ensler w swoim już historycznym tekście „Mam dość” stwierdza i pyta: „Mam dość bierności i braku reakcji ze strony porządnych facetów. Gdzie się do cholery podziewacie?”. Panowie, już najwyższy czas wyjść z cienia i pokazać światu, innym facetom i chłopakom, że przemoc wobec kobiet brutalnie kompromituje męskość, i że wszyscy i wszystkie zasługujemy na równe traktowanie oraz szacunek, których tak bardzo wymagamy od innych w stosunku do siebie. Niech powstanie miliard mężczyzn! Wiem, że tam jesteście!

Protestuj | Tańcz | Powstań przeciwko przemocy wobec kobiet! 14 lutego 2013!!

P.S. Zdecydowałam, że na blogu będę umieszczała również informacje, którymi warto się podzielić z innymi. W dalszym ciągu zostaje narzędziem do walki z prokrastynacją oczywiście 

1 komentarze:

Szajse pisze...

Nienawidzę przemocy wobec kobiet ;/ Mężczyzna , który uderzy kobietę , nie jest mężczyzną.
Pozdrawiam.

www.szajse.blogspot.com

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszelkie opinie i wskazówki :)